Дослідження можливих методів зниження енерговитрат при експлуатації насосних систем.

У системах водопостачання та водовідведення основним видом обладнання є насосні установки, а
витрати на їх енергопостачання становлять понад 50% від загального обсягу споживаної системою електроенергії. Тому в умовах постійного зростання цін на енергоносії істотна економія електроенергії при експлуатації систем водопостачання може бути досягнута лише за умови ефективного використання насосів.

Фірмою “ТЕРРА” випускається номенклатурний перелік насосів з високими показниками енергоефективності. Постачальники імпортного обладнання на російський ринок як основна конкурентна перевага наводять докази про швидку окупність зарубіжних насосів за рахунок значної економії енергоспоживання через, нібито, більшу, ніж у вітчизняних насосів, ефективність.

Дослідження причин неефективної роботи обладнання, що проводяться російськими та зарубіжними компаніями, показують, що основним фактором, що знижує ККД, є невідповідність робочих характеристик насоса параметрам системи.

Причин такої низької ефективності роботи систем водопостачання є декількома, основними з яких є:

  • установка в системах насосів, робочі характеристики яких – параметри напору та подачі насоса не відповідають параметрам системи;
  • застосування засувок для регулювання режиму роботи насоса.

Вибір насоса «з запасом» – з більшими, ніж необхідно, параметрами напору та подачі часто робиться ще на стадії проектування на випадок підвищення навантаження на систему при можливому збільшенні обсягів водоспоживання. Незбіг характеристик насосів і системи може також відбуватися внаслідок зміни параметрів мережі через знос і корозію трубопроводу, заміну труб при ремонті, зниження або збільшення навантаження на мережу та інших причин.

Щоб привести параметри насосів у відповідність до потрібних характеристик системи, найчастіше використовується регулювання потоку рідини в трубопроводі за допомогою засувок. При цьому відбувається значна втрата корисної та збільшення споживаної насосом потужності, що не тільки різко знижує ефективність системи водопостачання, а й скорочує термін служби обладнання.

Дослідження можливих методів зниження енерговитрат при експлуатації насосних систем.

У системах водопостачання та водовідведення основним видом обладнання є насосні установки, а витрати на їх енергопостачання становлять понад 50% від загального обсягу споживаної системою електроенергії. Тому в умовах постійного зростання цін на енергоносії суттєва економія електроенергії при експлуатації систем водопостачання може бути досягнута тільки за умови ефективного використання насосів. нібито більшої, ніж у вітчизняних насосів, ефективності.

В результаті дослідження можливих методів зниження енерговитрат при експлуатації насосних систем, проведеного Гідравлічним інститутом США та Європейською Асоціацією Виробників Насосів, було отримано такі дані:

  • заміна насосів на сучасні, ефективніші моделі знижує енергоспоживання на 1-2%;
  • заміна електродвигунів – на 1-3%;
  • підрізання та заміна робочих коліс – на 10-20%;
  • паралельна установка насосів для каскадного регулювання подачі – на 10-30%;
  • зниження частоти обертання – на 5-40%;
  • регулювання подачі за допомогою частотного перетворювача (порівняно з регулюванням засувками) – на 10-60%.

Тобто найбільша економія електроенергії досягається за рахунок адаптації параметрів насоса під вимоги системи (заміни засувок на частотні перетворювачі або каскадне регулювання подачі насоса), найменша – за рахунок заміни насоса.

Наведені дані повністю спростовують помилкову думку, що встановлення сучасних ефективних насосів (мається на увазі – імпортних) замість старих (радянських) може дати 20-30% економії електроенергії. До того ж ефективність вітчизняних насосів не поступається, а часто навіть перевищує величину ККД зарубіжних аналогів. Тому значного скорочення витрат на енергопостачання насосних станцій можна досягти за умови використання насосного обладнання вітчизняного виробництва фірми “ТЕРРА”, що має нижчу вартість, ніж імпортне насосне обладнання.