m1   Муфти для насосів або інших агрегатів призначені для передачі обертання від валу двигуна до валу насоса або іншого механізму.
Зазвичай вали, між якими передається обертання сосни, а крутний момент, що передається, не змінюється.

Окрім передачі обертання муфти вирішують ще низку завдань. Це компенсація неспіввісності та перекосу валів приводу та механізму, гасіння вібрації, компенсація пускових та ударних навантажень, захист приводу (електродвигуна) в аварійних ситуаціях (наприклад заклинювання насоса) тощо. У сучасному виробництві насосів використовується дуже великий спектр муфт, від простих втулково-пальцевих до дуже складних і дорогих гідромуфт.

Пристрій  муфти насоса.

Сполучна муфта складається з двох напівмуфт. Відповідно перша напівмуфта кріпиться на валу двигуна і називається ведучою, а друга на валу насоса або іншого механізму, відповідно називається веденою. Від напівмуфти двигуна до напівмуфти насоса обертання передається через гнучкі або жорсткі елементи різної конструкції, завдяки яким муфта і виконує свої функції демпфування. Цими елементами можуть бути як товстостінні гумові кільця, гнучкі пластини з різних матеріалів, так і рідина, і навіть магнітне поле.

Іноді, за значної відстані між кінцями валів використовується третій елемент – проставка. Дана конструкція дозволяє спростити монтаж та демонтаж муфти, а також покращити компенсацію вібрації та інші захисні властивості муфти, оскільки фактично є двома послідовно з’єднаними муфтами.

Види муфт для насосів.

Залежно від призначення та конструкції елементів, що передають обертання, існують різні види муфт:

Муфта пружна втулково-пальцева (МУВП).

m2

Втулково-пальцева муфта – одна з найпростіших і найпоширеніших муфт. Виготовляються втулково-пальцеві муфти згідно з ГОСТ 21424-93, ГОСТ 21424-75 кінці валів – ГОСТ 12080-66. Крутний момент, що передається, варіює МУВП від 6,3 до 16000 Н·м. Діаметри валів від 10 до 160 мм. Зміщення валів осі, що допускається

Своє від 1 до 5 мм, радіальне від 0,2 до 0,5 мм і кутове не більше 1градуса.

Муфта зубчаста.

m3

Муфта зубчаста, на відміну МУВП немає гумових деталей. Компенсуючим елементом тут є внутрішня і зовнішня втулки, зубчасті вінці яких і передають обертання. Завдяки такій конструкції переданий момент, що крутить, значно вище від 1000 до 63000 Н•м. На території СНД виробництво зубчастих муфт регламентується ГОСТ 5006-94, у Росії – ГОСТ Р 50895-96 в Україні – ДСТУ 2742-94.

Муфти пластинчасті.

В даний час багато машинобудівних підприємств при проектуванні великих насосних агрегатів все частіше використовують пластинчасті муфти, конструктивною особливістю яких є з’єднання провідної та веденої напівмуфт за допомогою пакету пружних металевих елементів. Діапазон застосування пластинчастих муфт дуже широкий а переданий крутний момент може перевищувати 1 000 000 Н•м.

Гідромуфти.

Гідромуфти набули широкого застосування приводів великих поживних насосів. Основною особливістю гідромуфти є передача обертання через робочу рідину, що дозволять передавати не тільки значний момент, що крутить, але й регулювати частоту обертання вала насоса, що, в свою чергу дозволяє змінювати основні параметри насоса.

Магнітні муфти.

Магнітні муфти, так само як і гідромуфти дозволяють передавати обертання від приводного валу до веденого без безпосереднього механічного контакту. Основною перевагою магнітної муфти є можливість повної герметизації внутрішньої порожнини насоса, що дозволяє застосовувати їх у насосах, що перекачують отруйні, вибухонебезпечні рідини, що різко пахнуть.

Матеріали для виготовлення муфт для насосів.

Основними матеріалами, що застосовуються для виготовлення муфт у насособудуванні, є сірий чавун та конструкційні сталі. Гнучкі елементи – гума, поліуретан, сталь.